Bir script .zs dosya uzantısına sahiptir. Bir dosyayı script dosyası olarak sınıflandırabilmek için gereken tek şey budur.

Windows bilinen dosya tiplerinin uzantılarını gizler. Bu da text.txt dosyasının bilgisayarınızda text olarak görünebileceği anlamına gelir.

Ayrıca bu script.zs.txt dosyasının bilgisayarınızda script.zs olarak da görünebileceği anlamına gelir.

Eğer dosya uzantılarının göründüğünden emin değilseniz oyununuzun bulunduğu klasöre giderek options.txt dosyasına bir göz atın. Eğer dosya adını options.txt olarak değil de sadece options olarak görüyorsanız bu dosya uzantılarının gizli olduğu anlamına gelmektedir ve script dosyası oluştururken bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bunun nasıl çözüleceğini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Script dosyaları nereye gidiyor

Link to script-dosyaları-nereye-gidiyor

Genellikle script dosyaları scripts klasörünün içerisinde olur. Bu klasör mods, config ve logs klasörlerinin de bulunduğu konumda bulunuyor.

Eğer scripts klasörünü bulmada hâlâ sorun yaşıyorsanız, oyundayken /ct scripts komutunu çalıştırarak scripts klasörünün açılmasını sağlayabilirsiniz (Bu komut sadece tek oyunculuda çalışmaktadır, bu komut ile bir sunucunun scripts klasörünü açamazsınız).

Nasıl göründüğü ile ilgili aşağıda bir dizin ağacı bulunmaktadır.

plaintext
Copy
├── config
├── defaultconfigs
├── logs
├── mods
├── saves
└── scripts

Scripts klasörünün içerisinde birden fazla alt klasör bulunabilir. Örneğin, modlara göre klasör oluşturup scripts klasörünün içerisine koyabiliriz. Bunun dizin ağacı aşağıdaki gibi olacaktır.

plaintext
Copy
scripts/
└── mods
  ├── botania
  ├── recipes.zs
  ├── tags.zs
  └── thermal
    ├── recipes.zs
    └── tags.zs

Böyle yapmak, büyük bir mod paketindeki script dosyalarını yönetmenin mükemmel ve geçerli bir yoludur.